Kwasy omega-6 w olejach a ich pozytywne właściwości zdrowotne
Nienasycone kwasy tłuszczone omega-3 i omega-6 stanowią niezwykle ważny produkt, wpływający pozytywnie na zdrowie człowieka. Ze względu na to, że organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować tych substancji, konieczne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem. Najlepszym źródłem kwasów omega-6 są oleje roślinne, jak na przykład olej słonecznikowy, sojowy, rzepakowy czy kukurydziany. Warto pamiętać, że ich prozdrowotne właściwości w dużej mierze są uzależnione od proporcji tych dwóch kwasów.
Jakie właściwości prozdrowotne wykazują kwasy omega-6?
Jednym z najważniejszych prozdrowotnych działań kwasów omega-6 jest dobroczynny wpływ na serce i cały układ krwionośny. Regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-6 może zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL oraz poprawę poziomu dobrego cholesterolu HDL. Kwasy omega-6 mogą również obniżać ciśnienie krwi oraz zapobiegać chorobom układu krążenia.
Wśród dobroczynnych właściwości tego rodzaju kwasów producenci oleju roślinnego wymieniają również pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-6, a w szczególności kwas gamma-linolenowy mogą poprawiać funkcjonowanie mózgu, pozytywnie wpływając na pamięć oraz zdolność uczenia się. Mogą one również zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.
Jakie są pozostałe zalety kwasów omega-6?
Ten rodzaj kwasów tłuszczowych odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii. Wprowadzenie do diety produktów bogatych w kwasy omega-6 może pomóc w utrzymaniu masy ciała i obniżeniu ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne, a także wpłynąć na poprawę stanu skóry i włosów. Kwasy te mogą również pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik.